Το 1822 η Α’ Εθνοσυνέλευση στην Επίδαυρο…
Θα καθιερώσει τη γαλανόλευκη ως επίσημο σύμβολο των επαναστατημένων Ελλήνων.
Το 1859 στην Πάτρα..
Θα γεννηθεί ο Κωστής Παλαμάς, μία από τις σπουδαιότερες προσωπικότητες του νέου Ελληνισμού. Θα αφήσει “πίσω” του σπουδαίο ποιητικό, έργο. Κατά πολλούς θεωρείται ο δεύτερος , μετά τον Διονύσιο Σολωμό, Εθνικός μας ποιητής.
Το 1930..
Θα κάνει την πρώτη του εμφάνιση ο Μίκυ Μάους, σύμβολο της Disney, το μικρό ποντίκι δημιουργίας του Γουόλτ Ντίσνεϊ, και στο οποίο “χάρισε” τη φωνή του στα πρώτα του βήματα.
![](https://wordlyhub.files.wordpress.com/2020/01/steamboat-willie8526194687670244162.jpg?w=373&resize=373%2C267)